R
Ilość znalezionych haseł: 712
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), sposób zapisywania danych na dyskach twardych mający za zadanie przyspieszenie i poprawę bezpieczeństwa operacji dyskowych. RAID może być realizowany za pomocą specjalnego sprzętu - kontrolera dysków z funkcją RAID - lub też oprogramowania, wbudowanego m.in. w Windows 2000. W systemie RAID wykorzystywane są minimum dwa dyski twarde i zalecane jest, aby wszystkie miały te same rozmiary. Wyróżnia się kilkanaście trybów RAID, z których najważniejsze to: RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 0+1. Ang. RAID - Redundant Array of Inexpensive/Independent Drives - zdublowana tablica niedrogich/niezależnych napędów.
Dane są rozdzielane na pakiety o wielkości od 4 do 128 kB, które są zapisywane na różnych dyskach. Przyspiesza to tempo zapisu i odczytu, jednak w przypadku awarii jednego z dysków wszystkie dane są tracone. Potocznie nazywany Stripe Set, oficjalna nazwa to Striped Disk Array Without Fault Tolerance - paskowa tablica dyskowa bez korekcji błędów. Odmianą układu RAID 0 jest RAID 10 - jednak jego elementami nie są pojedyncze dyski, lecz układy typu RAID 1.
Dane są dublowane i zapisywane na dwóch dyskach jednocześnie. Umożliwia to odzyskanie ich w przypadku awarii jednego z dysków, jednak zmniejsza użyteczną pojemność, na której można zapisywać dane o połowę. W wypadku gdy oba dyski podłączone są do jednego kontrolera dyskowego, RAID 1 nazywany jest Disk Mirroring (ang. lustrzane dyski) - w wypadku awarii kontrolera nie ma możliwości odczytania danych bez jego wymiany. Gdy każdy dysk w trybie RAID 1 jest podłączony do oddzielnego kontrolera, tryb ten nazywany jest Disk Duplexing (ang. dublowane dyski) - w razie awarii jednego z dysków lub kontrolerów, komputer automatycznie przełącza się na drugie urządzenie. Odmianą RAID 1 jest RAID 0+1 - jednak jego elementami nie są pojedyncze dyski, lecz układy typu RAID 0.
Dane zapisywane są jak w trybie RAID 0, ale dodatkowo dołączane są także informacje o parzystości. Ten typ spotykany jest często w dużych systemach komputerowych - jest kosztowny, ale zapewnia duże bezpieczeństwo danych, a także zwiększa szybkość odczytu danych podczas operacji dyskowych. Potocznie nazywany Stripe Set with Parity, pełna nazwa to Independent Data Disks with Distributed Parity Blocks - niezależne dyski z rozdzielanym zapisem parzystości.
Zobacz więcej...
(fitopatologia leśna), choroba powodowana przez Xanthomonas populi (Ridé) Ridé et Ridé. Patogen atakuje gałęzie, pnie, pąki oraz liście. Na pędach i pniach tworzy pęknięcia, z których wysącza się kremowy śluz bakteryjny. Tegoroczne pędy, porażone giną. Na grubszych pędach i pniach tworzą się raki drzewne. Jeżeli drzewo jest podatne to formuje się trak otwarty, jeżeli natomiast do pewnego stopnia odporne - rak zamknięty. W porażonym drewnie widoczne czerwone przebarwienia. Patogen przenoszony jest przez deszcz i owady, natomiast drogami infekcji w warunkach naturalnych są szparki liściowe, rany na pędach, a często przekroje końcowe zrzezów topolowych. Choroba rozwija się najsilniej wiosną i na początku lata. Ochrona: stosowanie odpornych klonów topolowych, staranne pozyskanie i dezynfekcja zrzezów, usuwanie i niszczenie porażonych pędów i całych drzew.
Zobacz więcej...
(fitopatologia leśna), chorobę powodują grzyby rodzaju Nectria (głównie Nectria coccinea (Pers.) Fr., Nectria dittisima Tul. et C. Tul., Nectria galligena Bres.; Ascomycota, Ascomycetes, Hypocreales). Objawy to obumarcie i zapadnięcie się kory, jej wykruszanie, a w wyniku tego powstanie otwartej rany. Na brzegach rany tworzy się obficie tkanka zasklepu. Jednak często tkanka ta zostaje zaatakowana, zamiera i wykrusza się, brzeg rany przesuwa się na zewnętrzny brzeg zasklepu. Przez to po wielu latach powstaje otwarta rana rakowata z widocznymi na niej koncentrycznymi strefami resztek po wałach zasklepowych. Na korowinie pojawiają się kremowobiałe skupienia grzybni (zarodnikowanie konidialne), a następnie pojedynczo lub w grupach ciemnoczerwone owocniki grzyba (otocznie otwarte). Zakażenie drzew dokonuje się za pomocą konidiów i zarodników workowych, głownie przez rany. Warunki sprzyjające to susze, zmrozowiska, listwy mrozowe, rany (okaleczanie drzew) itp. Ochrona: unikanie ranienia drzew, zabezpieczanie ran, usuwanie z lasu drzew silnie porażonych, ewentualne chirurgiczne usuwanie z drzew miejsc rakowatych (parki, ogrody).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48