R
Ilość znalezionych haseł: 712
(Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe), dokument na nośniku papierowym lub na nośniku elektronicznym, zawierający informacje z góry zadane ( w tym nazwy pozycji do wypełnienia, komentarze, objaśniania itd.) oraz miejsca do zapełniania informacjami pierwotnymi, przenoszonymi następnie do odpowiedniej dokumentacji (segregatora, katalogu, urządzenia ewidencyjnego, księgi, tabeli informatycznej bazy danych itp.). Dla użytkownika – raptularz elektroniczny jest, widocznym na ekranie monitora lub różnych urządzeń peryferyjnych, zbiorem odpowiednio uporządkowanych, z góry zadanych, informacji słownych i graficznych z miejscami na ekranie, zarezerwowanymi na wprowadzenie informacji pierwotnych. Szczególnym przypadkiem raptularza jest strona tekstu, wprowadzanego do tego raptularza (pliku) np. z użyciem programu informatycznego WORD. Rolę raptularza może odgrywać dokument zewnętrzny, wpływający do danej jednostki organizacyjnej (Lasów Państwowych), jeżeli wszystkie lub wybrane informacje w nim zawarte są przenoszone (za pomocą odpowiednich .formularzy akcji) do bazy danych Lasów Państwowych, funkcjonującej w tej jednostce organizacyjnej. W urządzeniach do numerycznego utrwalania obrazu funkcja raptularza przypada pojedynczemu plikowi, stanowiącemu zbiór informacji, kodującemu ów obraz.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), raptularz terenowy wg porównań służy do rejestracji szacunków brakarskich na pozycjach, gdzie dokonywane jest porównanie do podobnych pozycji, które zostały wykonane w poprzednich latach.
Sporządzanie szacunków wg porównań rozpoczyna się od wskazania w aplikacji Brakarz po stronie rejestratora leśniczego, wydzieleń z przyporządkowanymi rodzajami cięć. Następnie, po przesłaniu danych do systemu LAS, następuje wyszukiwanie w danych archiwalnych drzewostanów o podobnych cechach taksacyjnych, które objęte były takimi samymi zabiegami w poprzednich latach. Po odnalezieniu pasujących pozycji, program przelicza masę drewna według wykonania na tych pozycjach i przesyła dane do zatwierdzenia do rejestratora leśniczego. Po ewentualnych korektach, leśniczy akceptuje wynik porównań i ponownie wysyła z rejestratora dyspozycję do uwzględnienia danej pozycji w planie cięć.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Falco cherrug, ang. Saker Falcon) ptak z rodziny Falconidae (sokołowate), rzędu Falconiformes (sokołowe). Długość ciała 47-55 cm, rozpiętość skrzydeł 105-129 cm, masa ciała 730-1300 g. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Do Polski zalatuje sporadycznie, wyjątkowo lęgowy. Zamieszkuje lasy górskie. Gniazdo zakłada na drzewach lub na skałach. W okresie V-VI składa 3-5 jaj, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 28-30 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Zimą gatunek koczujący. Pożywienie: średniej wielkości gryzonie, ptaki. Zamieszkuje tereny otwarte południowej Europy. Najbliżej naszych granic gnieździ się w Czechach i na Słowacji. W Polsce jedyny lęg stwierdzono w 1998 roku na Opolszczyźnie. W ostatnich latach obserwowany coraz częściej, głównie na południu kraju. Liczebność jego światowej populacji ulega jednak ostatnio gwałtownemu spadkowi. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 stycznia do 31 lipca obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 »
Wszystkich stron: 48