(łowiectwo), ruchliwa część końca gwizdu (ryja) dzika.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), element większości baz opisowych, przedstawiony w formie arkusza, zawierający - uporządkowany w określonym porządku: w pola i rekordy - opis poszczególnych danych liczbowych.
(geomatyka), element większości baz opisowych przedstawiony w formie arkusza, zawierający opis poszczególnych danych (najczęściej liczbowych), uporządkowany w określony sposób (w polach i rekordach).
(geomatyka), element bazy geometrycznej, zawierający - uporządkowany w pola i rekordy - opis poszczególnych obiektów geometrycznych.
(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), część zbioru informacji, tworzącego informatyczną bazę danych Lasów Państwowych odnoszących się do określonego tematu (zagadnienia), uporządkowanych w ten sposób, że poszczególnym informacjom można przypisać położenie według numeru wiersza (rekordu) oraz kolumny (pola).
(Gleboznawstwo leśne), termin określający zestawienie i definicję pojęć → klasa bonitacyjna gleby, klasa gleby. Rozporządzenie RM Dz. U. z 14 listopada 2012, poz. 1246 określa urzędową tabelę klas gruntów oraz sposób i tryb przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
(urządzanie lasu), zestawienie poinwentaryzacyjne przedstawiające pod względem powierzchniowym i miąższościowym strukturę wiekową gatunków inwentaryzowanego obiektu.
(informatyka w leśnictwie, sprzęt informatyczny), tablet stanowi element peryferii zewnętrznych zestawu komputerowego; jest urządzeniem elektronicznym wejścia (wskazującym), służącym przede wszystkim do „rysowania” elementów graficznych na komputerze, choć może działać w zastępstwie myszy komputerowej;
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), tablet graficzny (digitizer) oznacza urządzenie ułatwiające wprowadzanie np. tekstu odręcznego, rysunków technicznych, itp. do komputera . Tablet składa się z podkładki i urządzenia sterującego (np. w formie pisaka lub myszki). Poruszając urządzeniem sterującym po tablecie, przenosi się do komputera sygnały o położeniu poszczególnych linii, a także ich grubości. Tablet tego rodzaju znalazł zastosowanie przy wprowadzaniu szacunków brakarskich w programie Brakarz.
(edukacja leśna), środek dydaktyczny służący edukacji biernej (gdy zawiera opis, rysunki, schematy, zdjęcia) ustawiony w klasie, bądź w terenie (tablice edukacyjne ustawione przy ścieżce mogą stanowić element infrastruktury ścieżki edukacyjnej wykorzystywane przez nauczyciela i uczniów z arkuszami pracy; tablica edukacyjna aktywna - wymaga czynnego uzupełniania treści poprzez, np. dopasowywanie elementów (na zasadzie pozzli) do treści tablicy. Tablica może tworzyć samodzielny punkt edukacyjny
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), jest to tablica zawierająca podstawowe informacje o budowie i osobach będących uczestnikami procesu budowlanego z danymi kontaktowymi. Konieczność umieszczenie takiej tablicy jest wskazana w pozwoleniu na budowę i spoczywa na kierowniku budowy (art.42 Ustawy Prawo Budowlane). Wymagania i sposób umieszczenia tablicy oraz zakres informacji, które powinny się na niej znaleźć, określa paragraf 13 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26.06.2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz.U. 2002 Nr 108 poz. 953 z póź. zm.). Dostępne są do kupienia gotowe tablica, wykonana z tworzyw sztucznych, z odpowiednimi polami do wypełnienia.
(turystyka), infrastruktura informacyjno-porządkowa, informująca turystów m.in. o lokalnych atrakcjach turystycznych, walorach przyrodniczych terenu, o lesie, jego funkcjach i prowadzonej trwale zrównoważonej gospodarce leśnej oraz ewentualnie o parametrach technicznych szlaków turystycznych. Tablice z regulaminem natomiast są zbiorem przepisów wydanych przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub zarządzającego obiektem lub terenem, zawierający zasady wstępu na teren obiektu rekreacyjno-wypoczynkowego i korzystania z niego oraz ze znajdujących się tam urządzeń. Tablice służą szeroko rozumianej organizacji turystyki i edukacji na danym terenie. Parametry tablic informacyjnych i edukacyjnych zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych muszą być zgodne z Księgą Identyfikacji Wizualnej PGL Lasy Państwowe.
(Turystyka), Tablica informacyjno-edukacyjna to element informacyjny, informujący turystę m.in. o lokalnych atrakcjach turystycznych, walorach przyrodniczych terenu itp. oraz służący organizacji turystyki na danym terenie. Parametry tablicy informacyjno-edukacyjnej zlokalizowane na terenach zarządzanych przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych powinny być zgodne z Księgą Identyfikacji Wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
(turystyka), infrastruktura informacyjno-porządkowa, informująca turystów o lokalizacji w terenie np. powierzchniowych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych. Kierunkowskazy znajdują się wzdłuż szlaków turystycznych, szczególnie na skrzyżowaniach dróg leśnych lub w miejscach, gdzie turysta potencjalnie może się zgubić. Wszystkie tablice kierunkowe muszą być zgodne z symboliką przyjętą przez PGL LP - Księgą Identyfikacji Wizualnej PGL Lasy Państwowe.
(dendrometria), tablice Borzemskiego podają procentowy udział miąższości sortymentów (żerdzi, papierówki, kopalniaków, słupów teletechnicznych, drewna tartacznego i sklejki) z rozbiciem na klasy grubości i długości. Informacje te podawane są na podstawie przeciętnej pierśnicy i średniej wysokości drzewostanu. Opracowane zostały tablice dla sosny (1961), świerka (1965) i jodły (1972).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 » Wszystkich stron: 32