(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), a) spalanie odpadów przez ich utlenianie,b) inne procesy termicznego przekształcania odpadów, w tym piroliza, zgazowanie i proces plazmowy, o ile substancje powstające podczas tych procesów termicznego przekształcania odpadów są następnie spalane.
(Arborystyka, prawne podstawy wycinki drzew), Termin rozprawy powinien być tak wyznaczony, aby doręczenie wezwań oraz ogłoszenie o rozprawie nastąpiły przynajmniej na siedem dni przed rozprawą.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), okres, w którym dokonuje się obsiewu nasion na powierzchni produkcyjnej w szkółce leśnej. Termin siewu zależy przede wszystkim od biologicznych właściwości gatunku, wilgotności i temperatury gleby, a także innych czynników przyrodniczych oraz gospodarczych. Termin siewu powinien być tak dopasowany, aby zasiewy miały zapewnione dogodne warunki do skiełkowania i dalszego wzrostu.
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), program służący do komunikowania się z urządzeniem takim jak modem, ruter lub serwer. Terminale programowe komunikują się z urządzeniami poprzez sieć, korzystając najczęściej z protokołu TCP/IP. Rolę terminala pełni np. klient SSH, za pomocą którego można zarządzać serwerem na odległość.
(meteorologia i klimatologia leśna), godziny, w których na stcjach meteorologicznych wykonywane są pomiary i obserwacje. Na stacjach synoptycznych pomiary i obserwacje wykonywane są co godzinę, na stacjach klimatologicznych i posterunkach meteorologicznych o godzinie 6, 12 i 18 UTC (do roku 1970 wykonywane były w tzw, terminach klimatologicznych o 7, 13 i 21 czasu miejscowego), na posterunkach opadowych o godz, 6 UTC.
(Arborystyka, prawne podstawy wycinki drzew), Uiszczenie kary następuje w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca wysokość kary stała się ostateczna. Termin płatności kar wymierzonych (….) (za - zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności; - zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych) odracza się na okres 3 lat, jeżeli stopień uszkodzenia drzew lub krzewów nie wyklucza zachowania ich żywotności oraz możliwości odtworzenia korony drzewa i jeżeli posiadacz nieruchomości podjął działania w celu zachowania żywotności tych drzew lub krzewów. Kary ustalone, nieuiszczone w wyznaczonym terminie, podlegają wraz z odsetkami za zwłokę przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
(Arborystyka, prawne podstawy wycinki drzew), Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów odracza, na okres 3 lat od dnia wydania zezwolenia, termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie, jeżeli zezwolenie przewiduje przesadzenie ich w inne miejsce lub zastąpienie innymi drzewami lub krzewami Uiszczenie opłaty następuje w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca wysokość opłaty stała się ostateczna. Opłaty nieuiszczone w terminie, (..) podlegają wraz z odsetkami za zwłokę przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W razie nieterminowego uiszczenia opłaty pobiera się odsetki za zwłokę w wysokości odsetek pobieranych za nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych.
(mechanizacja prac leśnych), elementem pomiarowym jest termistor podgrzewany elektrycznie do stabilizowanej temperatury 120°C. Wartość prądu potrzebna do utrzymania tej temperatury, podczas gdy czujnik jest omywany strumieniem powietrza, jest wyświetlana jako wartość prędkości. Sonda zawiera także drugi termistor kompensujący wpływ temperatury otoczenia do 80°C. Sondę należy umieścić w strumieniu powietrza i dokonać odczytu. Termoanemometr jest przeznaczony do kontroli prędkości przepływu gazów w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, kanałach aerodynamicznych itp.
Termocykler - to urządzenia laboratoryjne, wykorzystywane podczas badań genetycznych, do przeprowadzania łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR).
(użytkowanie lasu), urządzenie dokonujące pomiaru ciepłoty wewnętrznej z wykorzystaniem kamery nagrywającej w podczerwieni; wyniki zapisane technice cyfrowej odczytywane są przez komputer.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd rejestrujący temperaturę powietrza w postaci wykresu (termogramu) tygodniowego lub dobowego. Rodzaj termometru deformacyjnego (bimetalicznego).
(meteorologia i klimatologia leśna), wykres przedstawiający przebieg temperatury gleby w całym profilu lub zmiany temperatury wg miesięcy (przebieg roczny) i godzin (przebieg dobowy) równocześnie.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd służący do pomiaru temperatury. Najczęściej w meteorologi stosowane są termometry cieczowe (rtęć lub toluen), elektryczne (oporowe) i bimetaliczne (deformacyjne).
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), celowe postępowanie, obejmujące kompleksowe zmiany prowadzące do poprawy bilansu energetycznego budynku, mające zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
(ergonomia w leśnictwie), zasady termolegulacji: w normalnych warunkach termicznych organizm pracującego człowieka oddaje od 1/2 do 2/3 nadmiaru ciepła drogą promieniowania otaczającym powierzchniom i przedmiotom z którymi się styka. Dla zapewnienia komfortu cieplnego temperatura pomieszczenia powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy. 3Wraz ze wzrostem wydatku energetycznego, rośnie nadmiar wytwarzanego przez ustrój ciepła. Stąd im cięższa praca, tym niższa powinna być temperatura otoczenia (przykład pilarza pracującego na mrozie w podkoszulku).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 » Wszystkich stron: 32