T
Ilość znalezionych haseł: 469
(mechanizacja prac leśnych), składa się z kabłąka, którego jeden koniec zakończony jest ruchomym kowadełkiem, kowadełko połączone jest z czujnikiem zegarowym, który wskazuje odchyłkę od nastawionej wartości (wskazówka powinna się znajdować pomiędzy czerwonymi wskazówkami wyznaczającymi tolerancję). Drugi koniec testera ma nieruchomą tuleją z podziałką wzdłużną i obrotowym bębnem, z podziałką poprzeczną. Podziałka poprzeczna ma 50 działek, wartość jednej działki to 0,01 mm. Oprócz tego tester mikrometryczny jest wyposażony we wrzeciono, zacisk ustalający oraz pokrętło sprzęgła ciernego. Wrzeciono ma nacięty gwint o skoku 0,5 mm i jest wkręcone w nakrętkę zamocowaną wewnątrz nieruchomej tulei z podziałką wzdłużną na której ustawia się żądany wymiar kontrolny. Tester mikrometryczny zewnętrzny przeznaczony jest do kontroli odchyłek, średnic zewnętrznych, grubości czy długości mierzonych elementów od nastawionego wymiaru kontrolnego.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, oprogramowanie i sprzęt), testy wydajnościowe mogą być przeprowadzane dla każdego z elementów systemu informatycznego, od poziomu infrastruktury sieciowej i sprzętowej, poprzez warstwę aplikacji, bazy danych, aż po interfejs użytkownika końcowego. Dla przykłądu testy wydajnościowe aplikacji polegają na badaniu wpływu zwiększonego obciążenia na zachowanie się aplikacji. Mają one na celu np.:
- oznaczenie maksymalnej liczby jednoczesnych użytkowników w trybie normalnej pracy systemu (load testing),
- wykrycie "wąskich gardeł" aplikacji, czyli warstwy lub konkretnego fragmentu aplikacji, który posiada istotnie mniejszą wydajność, niż pozostałe jej fragmenty (performance testing),
- sprawdzenie jak aplikacja reaguje przy obciążeniu tak wysokim, iż nie jest w stanie pracować normalnie (stress testing),
- niekiedy, przy okazji testów na wydajność, ukazują się błędy, które nie mając bezpośredniego związku z wydajnością, wychodzą dopiero przy zwiększonym obciążeniu (np. związane z zagadnieniami współbieżności).
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szkółkarstwo), metoda biochemiczna określania żywotności nasion, w której zarodki bądź całe nasiona traktuje się roztworem chlorku (lub bromku) 2,3,5-trójfenylotetrazoliny, zwanego potocznie tetrazoliną lub tetrazolem. Wodór pochodzący z oddychania żywych komórek łączy się z absorbowanym przez tkanki nasion bezbarwnym, wskaźnikowym roztworem związku tetrazoliny, redukując go do barwnego, trwale czerwonego związku 2,3,5-trójfenyloformazanu. Nie wnikając do żywych komórek powoduje on trwałe zabarwienie żywych komórek na czerwono – tkanki martwe pozostają natomiast niezabarwione. Ocenę żywotności nasion, czyli zdolności do życia i skiełkowania, dokonuje się na podstawie topografii zabarwienia tkanek. Metodę stosuje się przede wszystkim w kwalifikacyjnej ocenie tych nasion będących w stanie spoczynku, których przysposobienie do siewu trwałoby dłużej niż 1 miesiąc.
Zobacz więcej...
(entomologia leśna), Elater ferrugineus (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. sprężykowate (Elateridae). Larwy żyją w dziuplach drzew liściastych (głównie lip, topoli, wierzb, dębów i buków), zasiedlonych przez larwy chrząszczy próchnożernych, należących do rodziny poświętnikowate (Scarabaeidae), zwłaszcza pachnicy (Osmoderma sp.) i wepy (Protaetia marmorata). Postacie doskonałe prowadzą skryty sposób życia, kryjąc się zwykle w ciągu dnia w dziuplach wśród próchnicy i w szczelinach, a opuszczają kryjówki o zmroku i nocą. Gatunek chroniony.
Zobacz więcej...
(Historia i tradycja leśna), urodził się w 1805 roku w Lipsku; zmarł 20 października 1877 roku w Gorycji. W 1824 roku odbył praktykę leśną w lasach saskich. Dwa lata później podjął naukę na Akademii Leśnej w Tharandtcie, którą ukończył w 1828 roku z bardzo dobrymi wynikami. Mimo usilnych starań nie objął posady w lasach Saksonii, ponieważ nie był szlachcicem. W 1830 roku otrzymał propozycję zawiadywania dobrami leśnymi hrabiego Sayn- Wittgensteina na Litwie. Jako dyrektor tamtejszych lasów zdołał w ciągu 14 lat doprowadzić gospodarkę leśną do rozkwitu. W międzyczasie nauczył się władać językiem polskim. W 1844 roku ustąpił z posady. Spod jego pióra wyszło dzieło "Poradnik dla dziedziców i gospodarzy lasów, czyli krótki zbiór najgłówniejszych prawideł urządzenia i użytkowania z lasów, w guberniach zachodnich" (Lwów 1845).Działalność Thieriota została doceniona przez rząd Rzeczpospolitej Krakowskiej, która ofiarowała mu objęcie stanowiska nadleśniczego i kontrolera lasów rządowych. Posadę tę przyjął. Kiedy Wolne Miasto Kraków wcielono do monarchii Austro-Węgierskiej, Theriot został mianowany c. k. nadleśniczym w Byczynie. Później pełnił kolejno funkcje: radcy leśnego przy urzędzie Dyrekcji Górniczej i Leśnej w Wieliczce (1851-1855), radcy leśnego przy Krajowej Dyrekcji Skarbu w Krakowie (1855-1858). W 1850 roku za sprawą Thieriota powstało Zachodnio- Galicyjskie Towarzystwo Leśne, był on też pierwszym jej prezesem. W 1856 roku wydał "Technologię leśną (Kraków i Warszawa, 1856). Na rozkaz władz autriackich z roku 1858 został przeniesiony do Preszburga (dzisiejsza Bratysława), następnie w 1866 roku do Triestu. Do 1877 roku pełnił funkcję kierownika dyrekcji lasów w Gorycji. Tam zmarł.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 »
Wszystkich stron: 32