W
Ilość znalezionych haseł: 810
Rodzaj (Chamaenerion) roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego 8 gatunków, z czego w Polsce występują dwa – pospolita wierzbówka kiprzyca i wierzbówka nadrzeczna. Kiprzyca (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop). jest wieloletnią rośliną zielną, dorastającą do 2 m wysokości. Liście ustawione na łodydze skrętolegle, lancetowate, od spodu sine, z falistym brzegiem. Kwiatostan szczytowy, groniasty, o stożkowatym kształcie. Kwiaty czterokrotne, średnicy ok. 3 cm, fioletoworóżowe. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest długa torebka z licznymi nasionami zaopatrzonymi w puch. Roślina światłolubna, związana z glebami świeżymi, średnio zasobnymi i żyznymi. Występuje na zrębach i obrzeżach lasów.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Pyrrhocorax graculus, ang. Alpine Chough) ptak z rodziny Corvidae (krukowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 36-39 cm, rozpiętość skrzydeł 65-74 cm, masa ciała 188-252 g. Upierzenie całe czarne, dziób często żółty, nogi czerwone. Brak dymorfizmu płciowego. Zamieszkuje góry południowej Europy i Azji (Alpy, Pireneje, Apeniny, Bałkany, Kaukaz). W XIX wieku gnieździł się w Tatrach, potem widziany tylko kilkakrotnie. Pożywienie: owady, jagody, odpadki. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), Wietrzenie skał to ich rozpad pod wpływem działania słońca, tlenu, dwutlenku węgla, wody i organizmów żywych. Zachodzi na powierzchni skał i w jej powierzchniowej warstwie. Produktem wietrzenia są między innymi zwietrzelina, rumosz, glina, minerały ilaste. Wyróżnia się:
→ wietrzenie fizyczne - jest powodowane dobowymi i sezonowymi wahaniami temperatury powierzchni skały. Prowadzi to do występowania naprężeń, powodujących dezintegrację granularną skały, zmierzającą do rozluźnienia minerałów i ich rozsypania, a także pękanie i odpadania zewnętrznych fragmentów skały. Duże znaczenie w wietrzeniu fizycznym odgrywa woda zamarzająca w szczelinach skalnych zwiększająca swoją objętość, co powoduje rozsadzanie skały. Podobne zachowuje się w szczelinach skalnych sól, która krystalizując zwiększa swoją objętość i rozsadza skałę (tę funkcję widać lepiej w strefie suchej kuli ziemskiej).
→ wietrzenie chemiczne - jest powodowane procesami rozpuszczania, ługowania, hydrolizy, hydratacji, karbonatyzacji, utleniania, redukcji, zachodzących na powierzchni skały pod wpływem kontaktu z wodą, powietrzem i rozpuszczonymi w niej kwasami, prowadzących do zmiany budowy i powstania nowych produktów. Na tej drodze powstają minerały ilaste posiadające olbrzymie znaczenie glebotwórcze.
→ wietrzenie biologiczne - ten typ wietrzenia rozpoczyna się mechanicznym oddziaływaniem korzeni roślin na powstawanie i powiększanie szczelin w skałach. Korzenie wrastając w szczeliny umożliwiają tam życie innym organizmom, np. bakteriom, które swoimi funkcjami życiowymi przyczyniają się np. do utlenienia gipsu i powstawania siarki. Po obumarciu korzenie stają się materią organiczną, która jest pokarmem dla wielu żywych istot, a rozkład tej materii, to np. powstawanie kwasów próchnicznych, które przyczyniają się do dalszych etapów wietrzenia skały.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 »
Wszystkich stron: 54