Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

antropopresja

(gleboznawstwo leśne), całokształt działań ludzkich wywierająca wpływ na środowisko przyrodnicze, w tym na gleby. Często są to zanieczyszczenia wody, emisja hałasu, zaśmiecanie, wycinanie lasu, emisja i imisja zanieczyszczeń do wody, powietrza i gleby. Skutkami antropopresji są przemiany środowiska, zwane ogólnie jego degradacją np. utrata próchnicy w glebie, zakwaszanie, zanieczyszczenie i wyjałowienie gleby, zniszczenie pokrywy roślinnej. Innymi efektami antropopresji może być np. zaburzenie funkcjonowania zwierząt. W Klasyfikacji gleb leśnych Polski wyróżnia się jednostki, które powstały pod silną presją człowieka, jak Kulturoziemy, Gleby industrioziemne i urbanoziemne.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Stanisław Brożek

Publikacje powiązane tematycznie

Kaszubkiewicz J., Chodak T., Bogacz A. (1998). Morfologia i niektóre właściwości antropogenicznych profili glebowych z terenu lotniska w Brzegu Opolskim”. Archiwum Ochrony Środowiska vol. 24, no.1, 93 - 109.
Baran S., Turski R. 1995. Degradacja, ochrona i rekultywacja gleb. Wydawnictwo Akademii Rolniczej, Lublin.
Greinert H., Greinert A. 1999. Ochrona i rekultywacja środowiska glebowego. Wyd. Politechniki Zielonogórskiej. Zielona Góra.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt