Udokumentowana, pozytywna ocena właściwości użytkowych zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego, które zgodnie z zamierzonym zastosowaniem mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, w których wyrób będzie zastosowany.
Krajowa Ocena Techniczna zastąpiła Aprobatę Techniczną (od 1 stycznia 2017 r.). Krajowa Ocena Techniczna wydawana jest dla wyrobu budowlanego, na okres nie dłuższy niż 5 lat. Europejskie Oceny Techniczne w odróżnieniu od Krajowych Ocen Technicznych wydawane są bezterminowo. Ocenę techniczną wydaje się dla wyrobu budowlanego:
1) nieobjętego zakresem przedmiotowym Polskiej Normy wyrobu, albo
2) jeżeli w od niesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego metoda oceny przewidziana w polskiej normie wyrobu nie jest właściwa, albo
3) jeżeli Polska Norma wyrobu nie przewiduje metody oceny w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego.
Ocena Techniczna wydawana jest Krajową Jednostkę Oceny Technicznej na wniosek Producenta. Wraz z wnioskiem dostarcza się opis techniczny produktu wraz z obliczeniami, rysunkami oraz wszelkimi innymi informacjami, które biorą udział w procesie oceny właściwości użytkowych wyrobu. Ponadto, wnioskodawca przedkłada informację dot. funkcjonującego systemu Zakładowej Kontroli Produkcji oraz procesu produkcyjnego obejmującego produkt dla którego wnioskuje o uzyskanie KOT. W postepowaniu JOT dokonuje oceny właściwości użytkowych wyrobu biorąc pod uwagę jego przyszłe zastosowanie oraz obowiązujące przepisy, wymagania i opracowania naukowe; dokonuje analizy wszystkich danych dostarczonych przez Producenta. Po uzyskaniu kompletu niezbędnej dokumentacji jednostka oceny wydaje Producentowi Krajową Ocenę Techniczną lub odmawia jej wydania odpowiednio uzasadniając swoją decyzję.
https://ibdim.edu.pl/index.php/pl/krajowe-oceny-techniczne
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie krajowych ocen technicznych z dnia 17 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1968)