(Gleboznawstwo leśne), półpłynny stop tlenków krzemu, żelaza, sodu, potasu, wapnia i innych metali, czyli → magma, która wydobywa się lub jest wyrzucana przez wulkan na powierzchnię w procesie wulkanicznym. Ma podobny skład jak magma, ale jest zubożona o składniki lotne. Lawy można podzielić ze względu na zawartość dwutlenku krzemu (SiO2) na:
1) kwaśne,
2) zasadowe,
3) obojętne.
Kryterium tego podziału law jest analogicznie do skał magmowych. Temperatura lawy sięga 1350-1400°C, a jej krzepnięcie następuje w temperaturach 600-800°C. Objętości lawy wyrzucanej przez wulkany są różne, rekordowe ilości wydobywały się z krateru wulkanu na Islandii - nawet do 75 ton na sekundę. Lawa, → popiół wulkaniczny i → pył wulkaniczny wyrzucane przez → wulkan tworzą po latach żyzne gleby. Przykładem takie gleby jest → andosol prezentowany w → Muzeum Gleb Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Bolewski A., Parochoniak W.: Petrografia. Wyd. Geol., W-wa 1988.
Żaba J. 2003. Ilustrowany słownik skał i minerałów. Videograf II, Katowice.
Bolewski A., Manecki A.: Mineralogia szczegółowa. Wyd. PAE, W-wa 1993.
Bolewski A., Parochoniak W.: Petrografia. Wyd. Geol., W-wa 1988.
Borkowska M., Smulikowski K.: Minerały skałotwórcze. Wyd. Geol., W-wa 1973.
Maślankiewicz K.: Wstęp do nauki o skałach. Wyd. Geol., Warszawa 1967.
Mizerski W. 2005. Geologia Polski dla geografów. W-wa.
Oleksynowa K., Tokaj J., Jakubiec J. 1993: Przewodnik do ćwiczeń z gleboznawstwa i geologii. Cz. I. Rozpoznawanie minerałów i skał glebotwórczych. Skrypt AR w Krakowie.
Żaba J. 2003. Ilustrowany słownik skał i minerałów. Videograf II, Katowice.
Stupnicka E., 1997. Geologia regionalna Polski. Wyd. Uniw. Warsz. Warszawa.