(siedliskoznawstwo leśne), w granicach mezoregionu (III.13) znajduje się wąska i wydłużona dolina rzeki Drwęcy, ukształtowana przez wody odpływowe lodowców w okresie zlodowacenia wisły. Obecnie rzeka nadal zmienia kształt koryta – tworzy meandry i pozostawia starorzecza. Powierzchnia ogólna mezoregionu wynosi 312 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 52%. Występują krajobrazy naturalne zalewowych den dolin – akumulacyjne, rzadziej – tarasów nadzalewowych – akumulacyjne. Bardzo rzadko spotyka się niewielkie powierzchnie krajobrazów glacjalnych równinnych i falistych. Przeważającymi utworami geologicznymi są plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego (głównie porośnięte są lasem). Niewielkie powierzchnie holoceńskich piasków, żwirów, mad rzecznych, torfów i namułów znajdują się na terenach zalewowych rzeki Drwęcy oraz na północny-wschód od Brodnicy, w rejonie kanału Branica. Dominuje krajobraz roślinny borów mieszanych i grądów w odmianie wielkopolsko-kujawskiej i podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. Tylko w północno-wschodniej części obszaru występują niewielkie powierzchnie krajobrazu borów, borów mieszanych i grądów.
Lesistość jest bardzo duża i wynosi 48%. Lasy tworzą duże kompleksy; zajmują około 149 km2, z czego 87% jest w zarządzie LP. Kształt mezoregionu jest wąski i wydłużony, w jego granicach znajduje się niewielki obszar w zarządzie RDLP w Toruniu (Golub Dobrzyń, Brodnica i Dobrzejewice) oraz RDLP w Olsztynie (Nadleśnictwo Lidzbark). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMśw 47% i LMśw 54 %. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 87%; olsza 6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a miąższość na 1/ha 299 m3. Lasy ochronne zajmują 29% pow.
Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.
Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.