Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Polska czerwona księga roślin

(Ochrona przyrody), Polska czerwona księga roślin opisuje taksony roślin naczyniowych, zagrożone wyginięciem na terenie Polski, ale również te, które już wyginęły. Opracowaniem objęte są paprotniki i rośliny nasienne występujące na terenie Polski, w jej obecnych granicach, w XIX i XX wieku. Pierwsze książkowe wydanie polskiej czerwonej księgi roślin ukazało się w 1993 r. Księga ta zawierała opisy 206 taksonów, w tym 34 wymarłych. Drugie wydanie ukazało się w 2001 r. i opisuje już 296 taksonów, co stanowi 15% wszystkich gatunków flory roślin naczyniowych Polski. Kolejne wydania księgi obejmują coraz bardziej obszerny wykaz gatunków, zbliżając jej zawartość do Czerwonej listy roślin i grzybów Polski, stanowiącej pełny rejestr gatunków zagrożonych wraz z ich klasyfikacją do odpowiednich kategorii zagrożenia. Obecnie w czerwonej księdze znajduje się 58% gatunków z czerwonej listy. Dla Polski, czerwoną księgę roślin opracowuje Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przy współpracy z kilkudziesięcioma naukowcami za całej Polski. Aktualnie trwają prace nad wydaniem trzeciego wydania.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Marek Maciantowicz

Publikacje powiązane tematycznie

Kaźmierczakowa R., Zarzycki K. (red.) 1993. Polska czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Kraków.
Kaźmierczakowa R., Zarzycki K. (red.) 2001. Polska czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Kraków.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt