(inżynieria leśna,
budownictwo leśne), zestaw rysunków technicznych i dokumentacji, pokazujący ideę wykonania obiektu budowlanego. Podstawowym elementem projektu jest zestaw rysunków architektonicznych, ukazujących kształt i wielkość obiektu budowlanego, jego umieszczenie na działce budowlanej. Projekt zawiera też opis techniczny, który przedstawia idee projektu w formie pisemnej.
Projekt budowlany zawiera:
1)
projekt zagospodarowania działki lub terenu,
2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia.
3) stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych;
4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych.
W Polsce uprawnienia do wykonywania projektów budowlanych posiadają osoby o odpowiednim wykształceniu inżynierskim (architektonicznym, konstrukcyjnym, instalacyjnym itp.) oraz należące do odpowiedniego samorządu zawodowego (np. izby architektów) i przez to posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu.

ŹRÓDŁO (AUTOR)
Aleksander Krupa. Projekt Budowlany a projekt wykonawczy – cz. I. „Inżynier budownictwa”. 10 (88), s. 20-23, 2011. Warszawa: Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa sp. z o.o..
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2004 r. Nr 0, poz. 462);