(Ochrona przyrody), urzędowy wykaz zabytków prowadzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Odrębne księgi rejestru zabytków prowadzone są w trzech kategoriach:
A – zabytek nieruchomy,
B – zabytek ruchomy,
C – zabytek archeologiczny.
Działaniami administracyjnymi w zakresie wpisu obiektu do rejestru zabytków zajmuje się wojewódzki konserwator zabytków, który z urzędu bądź na wniosek strony - właściciela lub użytkownika obiektu, rozpoczyna procedurę wpisu. Na etapie przygotowawczym gromadzone są informacje i materiały dokumentacyjnych, mające potwierdzić wartość danego obiektu dla dziedzictwa narodowego. Całe postępowanie zakończone jest wydaniem przez wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzji administracyjnej.
Zabytki wpisywane są do ksiąg rejestru na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.
Aktualne rejestry zabytków nieruchomych dla poszczególnych województw są publicznie dostępne na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa natomiast w przypadku zabytków ruchomych i archeologicznych znajduje się tam tylko zestawienie zbiorcze. Lokalizacja zabytków nieruchomych i archeologicznych od końca 2014 roku dostępna jest na serwerze mapowym.
www.nid.pl