(historia i tradycja leśna), Czesław Rossiński (s. Wacława) urodził 2sierpnia 1907 r. w osadzie Buzułucki Bor w guberni samarskiej w Rosji, skąd w 1920 r. przyjechał z rodziną do Polski. W 1927 r. ukończył Państwowe Gimnazjum im. T. Rejtana w Warszawie i rozpoczął studia na Wydziale Leśnym SGGW. W 1931 r. przeniósł się na Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie w 1933 r. uzyskał dyplom inż. leśnika. Od września 1937 r. do momentu mobilizacji był nadleśniczym w Nadleśnictwie Lida. We wrześniu 1939 r. jako ppor. rezerwy piech. służył w batalionie KOP „Orany” i walczył z oddziałami Armii Czerwonej. Internowany na Litwie, uciekł do Londynu, skąd przedostał się do Armii Polskiej we Francji (w 1. Dyw. Grenadierów), a po jej klęsce znów do Anglii (w 1. Bryg. Strzelców). W marcu 1943 r. został przerzucony drogą lotniczą do kraju, gdzie otrzymał przydział do Kedywu Okręgu AK w Lublinie (pseud.: Kozioł, Jemioła, Jaskółka). Od jesieni 1943 r. był oficerem dywersji (szefem Kedywu) Inspektoratu Rejonowego Radzyń, później w 1944 r. kolejno: dowódcą oddziału dyspozycyjnego Kedywu w Obwodzie Lublin-miasto i dowódcą oddziału partyzanckim w Obwodzie AK Lublin-powiat. Za swoje czyny wojenne odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari V klasy, francuskim Krzyżem za Waleczność, angielskim Krzyżem Lotniczym oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę działał w zbrojnym podziemiu. m.in. przygotowywał niedoszły do skutku zamach na najwyższe władze PKWN. Aresztowany przez Rosjan w czasie rozmów pokojowych, uciekł i został zatrudniony przez Feliksa Osińskiego na stanowisku taksatora leśnego w Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ujęty przez NKWD 22 grudnia 1944 r. w siedzibie PKWN (chciał uzyskać przydział pracy na Ziemiach Odzyskanych), po kilkumiesięcznych ciężkich przesłuchaniach, został skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Lublinie na karę śmierci wraz z innymi członkami grupy zamachowców. Wyrok wykonano 12 kwietnia1945 r. w Lublinie. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany. Czesława Rossińskiego upamiętniono na tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 2006 r. na gmachu RDLP Lublin.
Władysław Kusiak - Czesław Rossiński – leśnik-cichociemny, żołnierz wyklęty (1907-1945). Przegląd Leśniczy, nr 10, 2011, s. 20-21
Bohdan Szymański - Rossiński Czesław (1874-1935). W: Słownik Biograficzny Leśników i Drzewiarzy Polskich, z. 1, SITLiD Warszawa 2001.