(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), stan zdrowotny drzewa związany jest z występowaniem na pniu lub konarach ubytków powierzchniowych lub wgłębnych oraz ze stopniem rozkładu drewna przez grzyby. Standardowo ocena stanu zdrowotnego drzewa jest często utożsamiana z kompleksową oceną jego możliwości rozwojowych – fazy rozwoju i dynamiki wzrostu (żywotności), zagrożeń biotycznych i abiotycznych oraz statyki. Połączenie analiz ubytków występujących w drewnie i żywotności jest błędne, bowiem są to odmienne charakterystyki drzewa – przykładowo drzewa z rozległymi nieraz ubytkami wgłębnymi, ale rozwijającymi się w strefie twardzieli, zachowują pełnię żywotności, mogą natomiast mieć wyraźnie obniżoną statykę. Ocena stanu zdrowotnego drzewa jest wstępem do szczegółowych badań statyki drzewa i z tego powodu powinna być stałym składnikiem operatów stanu zachowania zieleni zorganizowanej.
Szewczyk G. 2012. Arborystyka. Wybrane zagadnienia pielęgnacji drzew. Wydawnictwo UR w Krakowie.
Szewczyk G. 2004. Ocena żywotności, stanu zdrowotnego i przyrostów drzew po cięciach technicznych. Ekspertyza dendrologiczna. Maszynopis. KULiD UR, Kraków.
Szewczyk G. 2007. Stan zachowania zadrzewienia. Inwentaryzacja zieleni, wycena, wskazówki pielęgnacyjne. Maszynopis. KULiD UR, Kraków.