Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

tomograf dźwiękowy do analiz zdrowotności drzew

(Arborystyka, pielęgnowanie drzew), tomografy komputerowe mierzą prędkość rozchodzenia się dźwięku w pniu. Różna gęstość drewna związana z występowaniem zgnilizn miękkich, twardych i ubytków wgłębnych powoduje, że fale dźwiękowe rozchodzą się z różną prędkością, co jest odnotowywane przez odpowiednio skonfigurowany program komputerowy. Dźwięk wzbudza się poprzez uderzenie młotkiem w czujniki rozmieszczone na drzewie na jednym (obraz 2D) lub kilku poziomach (obraz 3D). W Polsce stosuje się tomografy Picus Sonic oraz Arbotomy. Analizy urządzeniem Picus Sonic prowadzone są w czterech etapach:
- przy zastosowaniu „elektronicznej suwmiarki” Picus Calliper określa się odległość między punktami pomiarowymi (elektrodami) na obrzeżu pnia badanego drzewa,
- generuje się sygnał akustyczny w każdej elektrodzie, rejestrowany jest czas i obliczane są prędkości przechodzenia fal akustycznych pomiędzy poszczególnymi czujnikami,
- na podstawie danych liczbowych z pomiaru akustycznego system komputerowy generuje mapę gęstości drewna.
Analizy stanu zdrowotnego pni drzew przy zastosowaniu Arbotomów są nieco prostsze w porównaniu z Picus Sonic. Prace terenowe prowadzone są z pominięciem etapu mierzenia odległości pomiędzy poszczególnymi elektrodami. Geometrię pnia charakteryzuje się poprzez prosty pomiar odległości pomiędzy elektrodami wykonywany taśmą po obwodzie drzewa. Dokładność odwzorowania kształtu pnia może być podwyższona poprzez dowolne kształtowanie krzywizn pomiędzy poszczególnymi czujnikami na wizualizowanym w programie komputerowym obrazie przekroju drzewa. Dalszy pomiar jest identyczny z opisanym powyżej. Zestaw pomiarowy składa się z 6–24 czujników i urządzenia elektronicznego. Czujniki mocuje się wokół drzewa, a następnie odpowiednim młotkiem wzbudza się sygnał dźwiękowy. Istotnym ulepszeniem niektórych modeli urządzenia jest możliwość wygenerowania przez program komputerowy przestrzennej mapy 3D badanego ubytku wgłębnego drzewa.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Szewczyk G. 2012. Arborystyka. Wybrane zagadnienia pielęgnacji drzew. Wydawnictwo UR w Krakowie.

Publikacje powiązane tematycznie

Chomicz E. 2007. Rozpoznawanie zagrożenia drzewostanów przez grzyby powodujące zgniliznę drewna. Notatnik Naukowy IBL, 3(77).

Zdjęcia

tomograf dźwiękowy do analiz zdrowotności drzew
tomograf dźwiękowy do analiz zdrowotności drzew

Rysunki

Tabele

Mapy

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt